Standart Ürünler; İstekleriniz doğrultusunda herhangi özelliği ve mevcut hali değiştirilmeyen ürünlerdir.

Özelleştirilmiş Ürünler; İstekleriniz doğrultusunda özel olarak üretilen ve kurulum gerektiren ürünlerdir. Örneğin kumaş rengi ve türü değiştirilen ürünler, malzeme özelliği değiştirilen mobilyalar, kurulumu ve montajı yapılan ürünler, özel ölçü ve istek üzere üretilen ürünler, tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan ürünlerdir.

Evvolin'den kaynaklı olmayan iptal durumlarında, kampanya alt limitini dikkate alıyoruz. Ürünün iptal edilmesi halinde kalan sipariş tutarı alt limiti karşılamıyorsa geçerli kampanya devre dışı kalır ve ücret iadesi kalan tutara göre yapılır. Örneğin; sepetinizde 5.000 TL ve 2.500 TL tutarlarında 2 ürün var ve kampanya 7.000 TL ve üzeri alışverişlerde 1.000 TL indirim’ şeklinde. Bu durumda siz de toplam 7.500 TL değerindeki siparişinizde 1.000 TL indirim kampanyasından yararlanmış oldunuz. Eğer bu siparişteki 2.500 TL tutarındaki ürünü iptal etmek isterseniz; artık 1.000 TL kampanyasından çıkmış olursunuz. Kalan tutar için tanımlı herhangi bir kampanyamız varsa ondan yararlanabilirsiniz; başka bir kampanya bulunmuyorsa siparişiniz 5.000 TL olarak dikkate alınır ve ücret iadeniz bu koşullar kapsamında yapılır.

Fatura kesilmeden önce;

  • Müşteri hizmetlerimizi arayarak yada info@evvolin.commail adresine yeni fatura bilgilerinizi göndererek değişiklik yapabiliriz.

Fatura kesildikten sonra;

  • E-fatura çıktısı alınır. Faturanın altındaki iade kısmı doldurulur.
    Ayrı bir A4 kağıdına faturanın iptal edilmesini isteyen bir dilekçe yazmanız gerekmektedir. Gönderici ödemeli şekilde fatura adresimize göndererek talebinizi gerçekleştirebiliriz.
    Merkez Adres: Bekirdere Mah. Başaran Cad. No:45 İzmit/KOCAELİ

Şirket adına kesilen faturalarda iptal faturası düzenlenerek değişiklik yapılmaktadır.

Müşteri hizmetlerimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Siparişiniz aynı gün hazırlanmaya başlıyor.

Siparişinizden vazgeçerseniz, sipariş verdiğiniz tarihten itibaren en geç 3 gün içerisinde info@evvolin.com adresine e-posta göndererek ve müşteri hizmetlerimizi ayarayarak siparişi ücretsiz olarak değiştirebilir ya da iptal edebilirsiniz.

3 gün süresi dolduysa veya siparişiniz hazırlanıp sevkiyata verildiyse, artık iade süreci başlar ve 3 günün sonunda yapılan iptal talebi; Kurulumu yapılmış ya da özelleştirilmiş ürünlerde toplam tutarın %25 özelleştirme/demontaj kesintisi yapılır; eğer üründe herhangi bir özelleştirme yoksa standart bir ürün ise ücretsiz iptal yapılır.

İade ettiğin ürün bize ulaştığında gerekli kontroller yapılır ve 3 iş günü içinde ücret iade işlemleri başlatılır. Siparişini oluştururken ödemeni hangi ödeme tipi ile gerçekleştirdiyseniz, ücret iadesi o şekilde yapılır. İade ücretinin hesaba ya da ekstreye yansıma süresi 3-7 iş günü olabilir fakat bankalara bağlı olarak bu süre 15 günü de bulabilir. Bu bilginin kesinliği ilgili bankanın sorumluluğundadır.

Cayma hakkını kullandığınıza ilişkin talebinizin bize ulaştığı tarihten itibaren 14 (on dört) gün içinde, sizden tahsil edilen tüm ödemeler iade edilir.

İade talebiniz olduğunda kredi kartı limitiniz ödediğiniz toplam tutar kadar açılır. İade dolayısıyla limitiniz bloklanmamış olur ve eski haline döner. Taksitli alışverişlerin iadesinde yalnızca işlemsel bir yansıma olur. Fakat sizin limitinizde veya ödemenizde bir değişiklik olmaz.

İade talebiniz olduğunda, ürünü kaç taksit ile aldıysanız bankanız size geri ödemesini de taksitle yapmaktadır. Bu işlem bankanın sorumlulugundadır detaylı bilgiyi bankanızdan talep edebilirisiniz.çünkü;

Evvolin tarafından bankaya ürün bedelinin tamamı tek seferde ödenmektedir.

Outlet ürünlerinde ekstra indirimli ürünler olduğu için iade ve değişim yapılamamaktadır.

Kampanya dahilinde sepette artı olarak ekstra indirim yapılan ürünlerde iade ve değişim yapamamaktayız.

Fiyatlar kampanyalara bağlı olarak, anlık değişikliklere uğrayabilir.

Evvolin, dilediği zaman ve önceden herhangi bir bildirime gerek olmaksızın, ürün fiyatlarını değiştirme veya kampanya koşullarını ve bitiş tarihini haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutabilir.

Bu nedenle satın alınan ürün indirime girdiyse aradaki ücret farkı talep edilemez.

Ürünle ilgili teslimattan sonra problem yaşarsan, fotoğrafını çekerek sipariş numarasıyla birlikte info@evvolin.com adresine e-posta olarak göndermen ve müşteri hizmetlerini aramanızı rica ediyoruz.

Teslimattan sonraki 2 yıl boyunca, Garanti kapsamında gönderdiğiniz talebiniz için satış sonrası hizmet talebiniz oluşturulur.

Ardından ekibimiz hemen konu üzerinde çalışmaya başlar ve 25 günlük çözüm sürecini başlatır. Kullanım hatasından kaynaklı durumlar söz konusu ise Garanti Kapsamı dışında değerlendirelecektir.

Sorunun çözümü ek parçalar ve değişimiyle mümkünse, yetkili arkadaşlarımız teslim adresinize bu parçaları en kısa sürede gönderir.

Teslimat anındaki kusurlar,hasarlar ve eksiklikler teslimat anında bildirilmelidir.

Kargo teslimli olan ürünlerdeki tamir gerektiren durumlarda ürünü size belirtilen adrese kargo ile göndermeniz talep etmekteyiz. Parça gönderimi ile çözülebilecek durumlar için yine ilgili parça size kargo ile gönderilecektir. Müşteri hizmetlerimizden bilgi alabilirsiniz.

Nakliyeli teslim olan ürünlerdeki tamir gerektiren durumlarda ise ekibimiz gelerek sorunu yerinde çözmeye çalışır eğer yerinde çözülemezse, nakliye ekibimiz ürünü alır ve sorun çözüldükten sonra ürünü yeniden adresine teslim eder.

Özelleştirilmiş ürünlerde;

Cayma hakkı kullanılamaz, Cayma hakkı kullanılamayan özelleştirilmiş ürünlerde talebinizi geri çevirmemek adına ürünün fiyatı üzerinden özelleştirilmiş ürünlerde ortalama %25 ile %35 oranında özelleştirme/demontaj bedeli düşülerek iade alma hakkımız vardır. Teslim edilen tarihinden itibaren 14 gün için geçerlidir.

Standart ürünlerde ise;

Teslim tarihinden itibaren cayma hakkı olan 14 (ondört) gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ürününüzü iade edebilirsiniz. Bu talebinizi süresi dolmadan info@evvolin.com’a e-posta göndererek veya 0850 346 10 41 numaralı müşteri hizmetlerimizi arayarak iletebilirsiniz.
Teslim tarihinden 14 günlük cayma hakkı süresi bittikten sonra standart ürünlerde keyfi iade alınamamaktadır.

Ürünlerin iadesi taleplerinde, nakliyeli ürünler kendi teslimat ekibimiz iadeyi alınacak olup, ürünlerin teslimatının kargo ile yapılması durumunda ürün iadeleri kargo ile müşterimiz tarafından yapılmalıdır. Kargo ile ürünün gönderilebilmesi için gerekiyorsa demontajı ve paketlenmesi müşterimize aittir.
Outlet ve teşhir ürünlerinde iade ve değişim yapılamaz.

Yatak, yastık ve yorganlar vb. ürünler kişiye özel ürünler olduğu için hijyenik sebeplerden dolayı değişim ve iadesi yapılamaz.

Satın almış olduğunuz ürünlerin 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 27.11.2014 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanmış olan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği'nde belirlenen cayma hakkının kullanılamayacağı ürünlerden olmaması veya mutat kullanım dışında ürünün yeniden satışa sunulmasını engelleyecek nitelikte bir hasara uğramamış olması ve bu şekilde kullanılmamış olması gerekmektedir.

  • Demonte olarak gönderilen ürünlerin kurulumu yapıldığında değişim ve iade kapsamına girmez. Bununla birlikte "Evvolin"; Kurulumu yapılmış ya da özelleştirilmiş ürünlerde toplam tutarın %25'ini özelleştirme/demontaj bedeli olarak alma; eğer üründe herhangi bir özelleştirme yoksa ürünü geri alabilmemiz için toplam tutarın %5’i kadar iade hizmet bedelini alma hakkını saklı tutar.
  • Farklı kumaş kaplaması, ayak rengi, ölçü, köşe yönü değişikliği gibi “ALICI”nın istekleri doğrultusunda Alıcıya özel olarak üretilen modellerde değişim ve iade yapılmaz.
  • Ürünün değişim ve iadesi için; öncelikle ürünün kesinlikle kullanılmaması ve yıpranmaması, eğer küçük ev aletleri gibi elektrikli ürün grubundaysa koruma bandının açılmaması ve yatak, yastık gibi yapısı gereği kişiye özel ürünler olmaması gerekmektedir. Çünkü hijyenik sebeplerden dolayı bu ürünlerin iadesi sağlanamaz.
  • “ALICI” tarafından kurulumu yapılan hatalı ürün, değiştirebilir ya da iade edebilir.

Cayma hakkını kullandığınıza ilişkin talep tarihinizden itibaren on gün içinde ürünü iade etmelisiniz.

Mobilya ürünlerinde teslim edildiği tarihten itibaren 2 yıl Evvolin ve üretici garantisi altına girer.

Diğer ürünlerde üretici/ithalatçı firma garantisi altındadır.

Mobilya grubunda kullanıcı hatası içermeyen her durumda Evvolin Garantisi geçerlidir.

Ürünle ilgili problem yaşarsan, fotoğrafını çekerek sipariş numarasıyla birlikte info@evvolin.com adresine e-posta olarak göndermen ve müşteri hizmetleriyle iletişime geçmeniz yeterlidir.

Garanti kapsamında talebiniz için satış sonrası hizmet talebiniz oluşturulur. Ardından ekip arkadaşlarımız hemen konu üzerinde çalışmaya başlar ve 25 günlük çözüm sürecini başlatır.

Satın alınan ürünün fatura sahibi dışındaki birine kullanımı için verilmesi veya faturada belirtilen adresten farklı adrese taşınması ekiplerimiz dışında dışardan alınan hizmetler durumunda garanti kapsamı dışına çıkacaktır.